Zdrowie jest pięknem!

Witamy w Dermoklinice

To wyjątkowe miejsce, w którym koncentrujemy się na skórze

Zapalenie skóry rąk

Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnieniami jest to częsty typ zapalenia skóry rąk, spowodowany ekspozycją na substancje zewnętrzne, które powodują ścieranie, podrażnienie lub zniszczenie warstwy rogowej. Charakterystyczne objawy to pieczenie, świąd i przeczulica w miejscu kontaktu z substancją drażniącą.

 

Zmiany zazwyczaj obejmują dłonie. Kontaktowe zapalenie skóry powstaje w wyniku zetknięcia się z alergenem, z którym pacjent zatknął się w życiu codziennym lub w pracy zawodowej. Wyróżniamy wyprysk ostry i przewlekły. Zmiany są niewyraźnie odgraniczone od otoczenia, występują pęcherzyki i grudki wysiękowe, towarzyszy im świąd. Do substancji o wysokim potencjale uczulającym należą: nikiel, mieszanina gumy (dodatek do produktów gumowych), mieszanka zapachowa, antybiotyki miejscowe, dwuchromian potasu i inne środki.

Leczenie: nawilżanie, unikanie czynników drażniących, częstego mycia rąk, kontaktu z wodą i używanie emolientów jest pomocne w odnowieniu bariery ochronnej naskórka niezależnie od typu zapalenia. Regularne używanie emolientów i kremów barierowych zapobiega wysuszeniu skóry i podrażnieniom spowodowanym związkami chemicznymi. Emolienty powinny być używane zaraz po kąpieli, by zapobiec utracie wody. Zaleca się stosowanie ochronnych rękawic (winylowych lub bawełnianych) i łagodnych mydeł w trakcie mycia, by zminimalizować objawy podrażnienia. Testy płatkowe są skuteczne w wykrywaniu potencjalnych alergenów kontaktowych. W leczeniu kontaktowego zapalenia skóry stosujemy miejscowo kortykosteroidy, antybiotyki, pimekrolimus, doustne leki przeciwhistaminowe, naświetlanie UV. W najcięższych przypadkach stosowane są kortykosteroidy przez krótki czas.

Potrzebujesz więcej informacji?

Zapisz się do naszego newslettera

Dane kontaktowe

Łódź, ul. Kościuszki 93
kom.: 692 065 698
tel.: 42 230 96 57
dermoklinika.lodz@gmail.com

Godziny otwarcia

poniedziałek - czwartek 09.00-20.00

piątek 09.00-16.00

sobota 10:00-14:00

Obsługujemy płatności kartą