pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN
Pokrzywka

Leczenie pokrzywki Łódź

Pokrzywka stanowi coraz częstszą dolegliwość. Przypadłość ta obecnie dotyka około 15-20% populacji. Chociaż ustalono wiele potencjalnych przyczyn wywołujących pokrzywkę, postawienie jednoznacznego rozpoznania, zwłaszcza w przewlekłej postaci choroby, jest trudne i udaje się zaledwie w co piątym przypadku.

Objawy pokrzywki

Najczęstsze objawy pokrzywki to bąble i zmiany na skórze przypominające te, które powstają po poparzeniu pokrzywą (stąd nazwa choroby). Pokrzywka na skórze często swędzi i piecze, może mieć różny kształt. Pojawia się w określonym miejscu na ciele, ale może też pokrywać całe ciało.

Pokrzywka naczyniowa z kolei nie wywołuje świądu skóry. Blednie pod naciskiem palca i nie utrzymuje się w jednym miejscu, ale „wędruje po ciele”. Poza zmianami skórnymi mogą w tym przypadku wystąpić objawy towarzyszące w postaci osłabienia, zawrotów głowy, chrypki, uczucia gorąca, nudności i wymiotów, gorączki, spadku ciśnienia krwi, a nawet bólu stawów. Zmiany na skórze pojawiają się szybko i mogą równie szybko znikać, ustępując miejsca nowym. Rzut pokrzywki zazwyczaj trwa od kilku godzin do kilku dni (pokrzywka ostra) lub utrzymywać się przez dłuższy okres. Postacie utrzymujące się na skórze powyżej 6 tygodni zostały nazwane pokrzywką przewlekłą.

Co może wywołać pokrzywkę?

Pokrzywkę może wywołać wiele czynników, na przykład:

  • alergia (na pokarm, leki, pyłki roślin, sierść zwierząt, chemikalia i detergenty, jad owadów, lateks, konserwanty),
  • choroby infekcyjne (wywołane przez bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty przewodu pokarmowego),
  • schorzenia tarczycy,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • różne czynniki fizyczne (np. słońce, zimno, ucisk, tarcie, zadrapanie, wiatr, gorąco, kontakt z wodą, pot, kosmetyki),
  • stres.

Pokrzywka - diagnostyka

Najłatwiej diagnozuje się pokrzywkę na tle alergicznym (testy skórne). W pozostałych przypadkach ustalenie przyczyny wywołującej chorobę jest trudne. Bardzo pomocny jest dokładny wywiad przeprowadzany z pacjentem przez doświadczonego specjalistę, który kieruje na dodatkowe badania (np. morfologię krwi, CRP, OB, oznaczenie stężenia immunoglobulin IgE, próby śródskórne, poziom hormonów, stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych, TSH, diety eliminacyjne itp.).

Leczenie pokrzywki

Kluczem do leczenia pokrzywki w naszej Dermoklinice jest ustalenie i unikanie czynnika, który ją wywołuje lub zaostrza jej przebieg. Ponieważ często trudno go ustalić, leczenie pokrzywki polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych II generacji, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, maści łagodzących i przeciwświądowych oraz naświetlanie promieniami UV. Celem leczenia pokrzywki jest pełna kontrola jej objawów z uwzględnieniem bezpieczeństwa terapii i jej wpływu na jakość życia pacjenta.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo