Fototerapia
Zadzwoń  42 230 96 57   lub  Zarezerwuj online

Fototerapia Łódź

Fototerapia to nowoczesna metoda leczenia: łuszczycy, przyłuszczycy, atopowego zapalenia skóry, bielactwa, trądziku i innych chorób zapalnych skóry. Fototerapia polega na leczniczym naświetlaniu całego ciała lub wybranych okolic skóry wyselekcjonowanym pasmem promieni ultrafioletowych.


W obrębie nadfioletu rozróżniamy promieniowanie:

 • UVA długość fali 320-400 nm
 • UVB długość fali 290-320 nm
 • UVC długość fali 100-290 nm
 • Posiadamy w naszym centrum nowoczesną kabinę do naświetlań N-Line311nm/PUVA i system terapeutyczny CP-4 PUVA.
 • Wskazania do leczenia UVB:
 • łuszczyca
 • atopowe zapalenie skóry
 • inne rodzaje wyprysku włącznie z wypryskiem dłoni
 • wielopostaciowe osutki świetlne
 • świąd przewlekły
 • bielactwo
 • przyłuszczyca
 • ziarniak grzybiasty (wczesne stadium).

 

Wskazania do leczenia PUVA:

 • łuszczyca
 • krostkowica dłoni i stóp
 • atopowe zapalenie skóry
 • odporny na leczenie wyprysk dłoni
 • chłoniak skóry z limfocytów T – ziarniak grzybiasty
 • bielactwo
 • rozległy liszaj płaski
 • choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GVHD) - postać przewlekła ze zmianami skórnymi
 • rozległy ziarniak obrączkowaty
 • świerzbiączka guzkowa
 • przyłuszczyca
 • wielopostaciowe osutki świetlne.

 

W przypadku leczenia łuszczycy fototerapią 85 % chorych na łuszczycę reaguje na UVB i stanowią oni największą grupę poddawaną fototerapii. Kuracja jest szczególnie uzasadniona przy rozległej łuszczycy. W leczeniu wymagane jest wykonanie kilkunastu zabiegów.

 

Fototerapia: Lecznicze promieniowanie UVA-1

 

Fototerapia z zastosowaniem UVA-1 jest nowoczesną formą światłolecznictwa i ma wiele wskazań medycznych:

 

 

Atopowe zapalenie skóry,
Choroby skóry przebiegające z nadmiernym włóknieniem (czyli skórna ograniczona postać twardziny, twardzina układowa, liszaj twardzinowy),
Chłoniaki T-komórkowe (ziarniniak grzybiasty),
Mastocytoza,
Wyprysk dyshydrotyczny,
Obumieranie tłuszczowate,
Ziarniniak obrączkowaty,
Pityriasis lichenoides chronica,


Promieniowanie UVA-1 stanowią fale o długości 340-400 nm. Charakteryzują się unikatowymi właściwościami biologicznymi. Wpływają na układ immunologiczny skóry i m.in. zwiększają wydzielanie enzymu – kolagenazy, która ma zdolność do degradowania włókien kolagenowych. Ten wpływ na układ odpornościowy powoduje zmiany w środowisku immunologicznym, przywracając stan równowagi. Dzięki tej właściwości promienie o tej długości znalazły zastosowanie terapeutyczne w różnych jednostkach chorobowych, w których proces patogenetyczny toczy się zarówno w naskórku, jak i skórze właściwej.

Zazwyczaj jedna sesja składa się z 15-20 naświetlań. Naświetlania stosuje się codziennie przez 5 dni w tygodniu, z przerwą weekendową. Zaleca się stosowanie u pacjenta 2 sesji podczas roku.

Terapia fotodynamiczna

 

Uznawana jest na całym świecie za bezpieczną i wysoce skuteczną, przede wszystkim dlatego, że działa selektywnie, czyli w sposób precyzyjny i celowany. Nie uszkadza zdrowych tkanek, a przy tym jest praktycznie bezbolesna i szybka. Stosowana przede wszystkim do leczenia nowotworów i stanów przedrakowych do których należą: choroba Bowena, leukoplakia (stan przednowotworowy błon śluzowych ust i warg) czy erytroplakia (stan przednowotworowy błon śluzowych narządów płciowych) chorób nabłonkowych sromu takich jak liszaj twardzinowy. Wysoką skuteczność tego rodzaju terapii antynowotworowej udowodniono w leczeniu trudno zlokalizowanych zmian np. w kątach czy skrzydełkach nosa, na powiekach, policzkach czy w okolicach oczu. Gwarantuje ona bardzo dobry efekt kosmetyczny w połączeniu ze skutecznością porównywalną, a nawet wyższą od krioterapii czy tradycyjnego leczenia chirurgicznego. Dzięki temu pacjent może uniknąć trudnych, często wieloetapowych operacji, nierzadko o okaleczającym charakterze.

 Terapia fotodynamiczna bardzo dobre rezultaty przynosi także w leczeniu plam posłonecznych, świetlnym zapaleniu czerwieni wargowej czy rogowaceniu słonecznym. Jest powszechnie stosowana w leczeniu trądziku opornego na inne formy leczenia  oraz trądziku różowatego.

 

Terapia fotodynamiczna –  w jaki sposób przebiega zabieg?

 

Zaletą tej metody jest fakt, iż pacjent nie wymaga szczególnego przygotowania i praktycznie nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Po konsultacji pielęgniarka zabiegowa przygotowuje miejsce, które będzie poddawane naświetlaniu, aplikuje lek i nakłada opatrunek. Po upływie odpowiednio dobranego przez lekarza czasu (60 lub 120  minut) można przystąpić do naświetlania specjalistyczną lampą. Ten etap trwa około 10 minut i jest zależny od rodzaju zmiany. Po zabiegu może pojawić się powierzchowna rana, która goi się w zależności od powierzchni od 7 dni do miesiąca. Ostateczny efekt kosmetyczny po zagojeniu się rany jest bardzo dobry.

 

Potrzebujesz więcej informacji?

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest "DERMOKLINIKA-CENTRUM MEDYCZNE" SPÓŁKA CYWILNA M.KIERSTAN, J.NARBUTT, A.LESIAK z siedzibą w Łodzi, przy Aleji T. Kościuszki 93, 90-436, e-mail: kontakt@dermoklinika.pl, nr tel. 42 230 96 57. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania określonego w ust. 3 powyżej, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.

Zapisz się do naszego newslettera

Dane kontaktowe

Łódź, ul. Kościuszki 93
kom.: 692 065 698
tel.: 42 230 96 57
kontakt@dermoklinika.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek 09.00-20.00

 

Obsługujemy płatności kartą