pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Alternatywy dla wyciskania pryszczy – co zrobić, by uniknąć blizn?

alternatywy-dla-wyciskania-pryszczy.jpg

Niedoskonałości skóry to problem wielu osób, który z uwagi na rozregulowaną gospodarkę hormonalną często pojawia się w okresie dojrzewania. W większości przypadków na twarzy pojawiają się wówczas nieestetyczne wypryski, które stanowią efekt nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i zablokowania ujść przez czop rogowy. I chociaż zwykle pierwszym odruchem w takiej sytuacji jest wyciskanie pryszczy, to dermatolodzy odradzają takie rozwiązanie. Czy można wyciskać pryszcze i do czego może to doprowadzić?

Czy można wyciskać pryszcze?

Pryszcze, potocznie określane mianem niedoskonałości skórnych, to jeden z głównych objawów trądziku pospolitego (młodzieńczego), który stanowi przewlekłą, zapalną chorobę skóry. Pryszcze przybierają zwykle postać małych, czerwonych grudek lub krostek wypełnionych treścią ropną, które wpływają negatywnie na wygląd całej twarzy i mogą stać się przyczyną licznych problemów z samoakceptacją, pewnością siebie czy też z kontaktami z innymi. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na wyciskanie pryszczy, uważając to za najlepszą i najszybszą metodę pozbycia się niechcianych niedoskonałości twarzy.

Czy takie postępowanie jest właściwe? Nie do końca. Chociaż wyciśnięcie pryszczy może przynieść ulgę i chwilowo poprawić wygląd skóry, to praktyka ta jest zdecydowanie odradzana zarówno przez dermatologów, jak i kosmetologów. Dotykając skórę palcami (które, jak wiadomo, nie zawsze są sterylnie czyste), możemy przenieść na nią duże ilości drobnoustrojów, które w zetknięciu ze skórą mogą niekorzystnie wpłynąć na jej stan. W rezultacie, zamiast pozbyć się niechcianych niedoskonałości, przyczyniamy się do szybszego powstawania nowych zmian na skórze, a do tego zwiększamy ryzyko wystąpienia infekcji ropnych.

Czy przez wyciskanie pryszczy robią się blizny?

Samodzielne wyciskanie pryszczy wiąże się z uszkodzeniem bariery skórno-naskórkowej, podobnie jak przeprowadzanie mechanicznych peelingów skóry, które osłabiają jej kondycję. Czynności te mogą doprowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych skóry i rozwoju nadkażeń bakteryjnych, co z kolei przekłada się na powstawanie przebarwień skóry. Co więcej, często zdarza się tak, że na skutek wyciskania pryszczy palcami lub igłą na skórze powstaje nieduża rana, która staje się jeszcze bardziej widoczna i źle się goi. Co gorsza, takie rany mogą pozostawiać po sobie blizny potrądzikowe, których usunięcie jest trudne i niejednokrotnie wymaga przeprowadzenia specjalistycznych zabiegów.

Co zamiast wyciskania pryszczy?

Wiemy już, że wyciskanie pryszczy nie jest dobrym rozwiązaniem dla naszej skóry oraz zdrowia. Czy to oznacza, że osoby borykające się ze zmianami trądzikowymi muszą pogodzić się z nieestetycznym wyglądem swojej skóry? Nic bardziej mylnego! Kosmetologia i medycyna estetyczna dysponują dziś wieloma metodami radzenia sobie z tym problemem. Na szczególną uwagę zasługują tu takie zabiegi jak:

  • oczyszczanie skóry na sucho, które przeprowadza się na bazie kwasów chemicznych. Na skórę twarzy nakłada się określony kwas, który pozostaje na niej przez kilkanaście minut. Po tym czasie preparat jest zmywany, a skóra pozostaje dogłębnie oczyszczona i wyraźnie odmłodzona;
  • mikronakłuwanie kwasami lub osoczem przy użyciu dermapenu wyposażonego w niewielkie igiełki. Przy pomocy tego urządzenia pod skórę wprowadza się kwas lub osocze, które precyzyjnie oddziałuje na zmiany trądzikowe;
  • wodorowe oczyszczanie twarzy, czyli zabieg pozwalający na skuteczne oczyszczenie, odżywienie, dotlenienie i rewitalizację skóry. Przy użyciu specjalnego urządzenia w głąb skóry wprowadzane są niewielkie cząsteczki aktywnego wodoru, które oczyszczają komórki skóry i neutralizują wolne rodniki;
  • elektrokoagulacja laserowa – zabieg polegający na termicznym uszkodzeniu białek tkanek przy użyciu lasera o wysokiej częstotliwości;
  • laserowe usuwanie trądziku, które umożliwia podgrzanie naczynek krwionośnych i hemoglobiny, co skutkuje uszkodzeniem i obumarciem naczynek. Co ważne, wiązki lasera docierają do źródła problemu, czyli pod skórę, co pozwala na skuteczne pozbycie się stanów zapalnych oraz wyprysków.
Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo