pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Kaszak - jak wygląda i czy jest niebezpieczny?

kaszak-co-to-rodzaje-jak-powstaje.jpg

Kaszak to nieestetyczna zmiana skórna, która powstała na skutek nadmiernego nagromadzenia łoju w ujściach gruczołów. Przypadłość ta stanowi głównie problem natury kosmetycznej i dotyczy przede wszystkim mężczyzn w okolicach 30-40. roku życia. Chociaż zmiany mogą pojawić się na całym ciele, to zazwyczaj mamy do czynienia z kaszakami w okolicy nagromadzenia gruczołów tj. skóra głowy, powieki, nos, szyja oraz na wargach sromowych. Czy kaszak jest niebezpieczny i czy może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego? Jak pozbyć się kaszaka?

Kaszak – czym jest i jak powstaje?

Kaszakiem (łac. atheroma) określa się torbiele (narośle) skóry, które rozwijają się najczęściej w okolicy mieszków włosowych. W momencie gdy w warstwie właściwej skóry ujścia gruczołów łojowych zostają zablokowane przez rogowaciejące i złuszczające się komórki nabłonkowe, łój oraz komórki nie mogą wydostać się na zewnątrz. Efektem tego są charakterystyczne torbiele, we wnętrzu których znajduje się wydzielina łojowa. Skąd bierze się taka przypadłość? Ze względu na przyczynę powstania rozróżnia się dwa rodzaje kaszaków:

  • kaszak rzekomy, który powstaje w wyniku nieprawidłowej higieny osobistej. Taka zmiana rozwija się na skutek zaczopowania gruczołów łojowych;
  • kaszak prawdziwy, który jest uwarunkowany genetycznie i ma tendencję do nawracania. Na taką przypadłość narażone są głównie osoby z zespołem Gardnera.

Jeżeli chodzi o kaszaki rzekome, to powstają one nie tylko z braku higieny, ale także mogą mieć związek z:

  • nieprawidłową pracą gruczołów łojowych;
  • okresem dojrzewania (zaburzenia hormonalne w tym okresie sprzyjają utrudnionemu funkcjonowaniu gruczołów łojowych);
  • ranami i otarciami na skórze;
  • zakażeniem wirusem HPV;
  • stosowaniem kosmetyków na bazie olejów;
  • intensywną ekspozycją ciała na słońce po 65. roku życia.

Jak wygląda kaszak?

Kaszaki, inaczej cysty łojowe, to zmiany, które pojawiają się na różnych partiach ciała, a ich kolor jest taki sam jak kolor skóry. Zazwyczaj są one wypukłe i miękkie, a także łatwo przesuwają się względem innych tkanek. Tego typu guzki są zazwyczaj małe, a ich rozmiary rzadko przekraczają kilka centymetrów. Największe kaszaki pod skórą mogą natomiast osiągać wielkość orzecha włoskiego. Co ważne, zmiany w postaci kaszaków nie bolą, natomiast w ich obrębie może wtórnie rozwinąć się stan zapalny np. pod wpływem urazu.

Gdzie najczęściej rozwija się kaszak? Chociaż może być on zlokalizowany w dowolnej części ciała, to najczęściej wyróżnia się następujące typy zmian:

  • kaszak na głowie – jest to w dużej mierze problem osób z przetłuszczającą się skórą włosów;
  • kaszak na twarzy – u mężczyzn często występuje na skórze pokrytej zarostem. Możemy spotkać się również z kaszakiem na powiece, kaszakiem na nosie oraz kaszakiem na szyi;
  • kaszak na plecach – takie cysty mogą okazać się bolesne podczas leżenia w łóżku lub ubierania się;
  • kaszak w miejscach intymnych – kaszak na wardze sromowej lub mosznie powinien być jak najszybciej zdiagnozowany pod kątem chorób intymnych, takich jak zakażenie wirusem HPV, rak jądra lub sromu.

Czy kaszak jest niebezpieczny? Diagnostyka kaszaka pod skórą

Kaszaki stanowią przede wszystkim problem estetyczny, jednak ich występowanie może wpłynąć też negatywnie na zdrowie psychiczne pacjenta. W związku z tym ważna jest wczesna diagnoza. Guzki o wielkości powyżej 5 cm powinny być zawsze diagnozowane pod kątem rozwoju nowotworu. Na podstawie badania histopatologicznego lekarz może odróżnić zwykłą cystę od kaszaka złośliwego.

Leczenie kaszaka

W przypadku stwierdzenia cysty łojowej należy pamiętać o tym, by nigdy nie wyciskać kaszaka i samodzielnie go nie przekłuwać, ponieważ może to wiązać się z rozwojem stanu zapalnego. Kaszaki usuwa się chirurgicznie wraz z torbielą. Zapobiega to ich nawrotom. Jeśli kaszak zlokalizowany jest w okolicy skóry głowy, w okolicach narażonych na urazy lub u pacjentów uprawiających sporty ekstremalne, zmiany powinno się usunąć profilaktycznie przed możliwym urazem.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo