pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Kłykciny kończyste – objawy i leczenie. Gdzie występują i jak wyglądają?

klykciny-konczyste.jpg

Kłykciny kończyste stanowią jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, która może dotyczyć od 9 do 13% populacji na całym świecie. Przyjmują one postać kalafiorowatego tworu, który występuje głównie w okolicach dróg rodnych u kobiet i mężczyzn. Jakie są przyczyny i objawy kłykcin kończystych, jaki lekarz może je zdiagnozować i czy usuwanie kłykcin kończystych jest konieczne?

Kłykciny kończyste – przyczyny

Kłykciny kończyste (łac. condylomata acuminata), często nazywane również brodawkami płciowymi, to łagodne, wypukłe zmiany o charakterze nienowotworowym, które wykazują dużą skłonność do nawrotów. Za ich powstawanie odpowiada infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), do której dochodzi zazwyczaj w wyniku kontaktu seksualnego. Zdarza się również, że wirus przekazywany jest noworodkowi przez matkę w trakcie porodu drogami natury.

Jak podaje National Cancer Institute, około 90% przypadków kłykcin kończystych spowodowanych jest zakażeniem wirusem HPV typu 6 i 11. Specyficzne narośla o wypukłym kształcie powstają w wyniku intensywnego rozmnażania się zainfekowanych komórek, które w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do powstania komórek nowotworowych, odpowiedzialnych za rozwój nowotworu szyjki macicy.

Kłykciny kończyste – gdzie występują?

Kłykciny kończyste u kobiet i mężczyzn pojawiają się z reguły w ciągu kilku miesięcy od przebytego stosunku seksualnego z zakażonym partnerem. Najczęściej spotykamy się z następującymi rodzajami brodawek:

  • kłykciny kończyste na penisie – u mężczyzn kłykciny kończyste występują przede wszystkim na brzegu żołędzi, wędzidełku, wewnętrznej powierzchni napletka oraz trzonie prącia;
  • kłykciny kończyste pochwy – zmiany te pojawiają się zazwyczaj na łechtaczce, szyjce macicy, kroczu oraz błonie śluzowej pochwy;
  • kłykciny kończyste sromu i odbytu – charakterystyczne naroślą zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn;
  • kłykciny kończyste w jamie ustnej – w niektórych przypadkach brodawki płciowe mogą rozwinąć się także w gardle, krtani lub jamie ustnej.

Kłykciny kończyste – objawy

Brodawki płciowe wywołane zakażeniem wirusem HPV typu 6, 11, 16 oraz 18 mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Jak wyglądają kłykciny kończyste? W początkowym stadium kłykciny kończyste można przyrównać do małych, czerwonawych i niebolesnych grudek, które z czasem zlewają się i tworzą większe, uszypułowane wykwity. Zmiany te mogą przybierać różowy lub lekko brązowy kolor i mieć gładką bądź nieco zrogowaciałą powierzchnię. Co ciekawe, niektóre brodawki są płaskie, a inne wyniosłe i guzowate.

Warto również zaznaczyć, że zakażenie kłykcinami kończystymi może przebiegać w sposób:

  • pełnoobjawowy, wraz z pojawieniem się brodawek w miejscach intymnych lub w jamie ustnej;
  • subkliniczny, któremu towarzyszą zmiany wykrywane podczas badania kolposkopowego oraz cytologicznego;bezobjawowy, kiedy to pacjent nie jest świadomy zakażenia.

Kłykciny kończyste – czy można współżyć?

W trakcie bezpośredniego kontaktu seksualnego często dochodzi do mikrourazów w okolicy nabłonka pochwy, co staje się idealnym miejscem do przenikania wirusa HPV. Z tego powodu zaleca się, by partnerzy, którzy zmagają się z problemem kłykcin kończystych, ograniczyli kontakty seksualne aż do momentu całkowitego ich wyleczenia.

Kłykciny kończyste w ciąży

W trakcie ciąży kłykciny kończyste mogą powiększyć się, jednak po porodzie większość kobiet obserwuje ich zmniejszenie, co wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie młodej mamy. Ze względu jednak na duże ryzyko zakażenia wirusem HPV noworodka kłykciny kończyste w ciąży powinny być bezwzględnie leczone. W przeciwnym razie kłykciny kończyste u dziecka rozwiną się w jego krtani i jamie ustnej.

Kłykciny kończyste – leczenie

Na początek warto odpowiedzieć na ważne pytanie: jaki lekarz diagnozuje kłykciny kończyste – dermatolog czy urolog? Najlepiej, by leczenie tych zmian przebiegało pod kontrolą dermatologa wenerologa, który początkowo przeprowadza badanie przedmiotowe pacjenta, a w razie podejrzenia zmian nowotworowych wykonuje badanie cytologiczne, kolposkopię, anoskopię lub pobiera wycinek do badania histopatologicznego.

Leczenie kłykcin kończystych odbywa się na dwa sposoby – poprzez stosowanie metod farmakologicznych i chirurgicznych. W pierwszym przypadku pacjentowi podaje się leki zawierające imikwimod, podofilinę lub podofilotoksynę. Znacznie bardziej inwazyjnym rozwiązaniem jest chirurgiczne usuwanie kłykcin kończystych, laseroterapia, krioterapia oraz elektrokoagulacja. Sposób leczenia brodawek płciowych zawsze powinien dobierać lekarz.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo