pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Kriochirurgia: skuteczne i bezpieczne rozwiązanie w usuwaniu zmian skórnych

kriochirurgia.jpg

Kriochirurgia dermatologiczna, często określana również jako wymrażanie lub krioterapia, jest jedną z metod usuwania zmian skórnych bez ryzyka naruszenia ciągłości tkanek skóry. Coraz częściej jest ona wykorzystywana jako alternatywa dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych, która pozwala uniknąć takich niedogodności jak np. konieczność założenia szwów chirurgicznych czy też możliwość rozwoju zakażenia. W jaki sposób przebiega zabieg kriochirurgii i kiedy warto go zastosować? Czy kriochirurgia jest skuteczna i bezpieczna?

Kriochirurgia – na czym polega i jakie jest jej zastosowanie?

Kriochirurgia jest zabiegiem wykorzystywanym głównie w dermatologii, jednak warto podkreślić, że znajduje swoje zastosowanie również w onkologii, chirurgii naczyniowej, okulistyce, ginekologii oraz laryngologii. W przypadku kriochirurgii dermatologicznej mamy na myśli procedurę polegającą na kontrolowanym, miejscowym zamrożeniu zmiany skórnej za pomocą urządzenia działającego na jedną z substancji charakteryzujących się bardzo niską temperaturą wrzenia, czyli ciekły azot (-190°C), podtlenek azotu (-89°C), dwutlenek węgla (-80°C) lub argon (-189°C).

Proces zamrożenia tkanki zmienionej chorobowo powoduje oddzielenie jej od zdrowej tkanki, a następnie zniszczenie. Na koniec usunięte tkanki są zastępowane przez zdrowe komórki skóry – cały proces gojenia trwa około 10-14 dni. Poprzez działanie niskich temperatur naczynia tętnicze i żylne są zamykane, w efekcie czego zabieg nie powoduje krwawienia i nie wiąże się z powstawaniem żadnych blizn na ciele.

Kriochirurgia dermatologiczna jest zabiegiem, który może być stosowany w celu usunięcia zmian skórnych zarówno ze względów estetycznych, jak i ze wskazań medycznych. Za pomocą wymrażania tkanek można usunąć przede wszystkim:

  • brodawki wirusowe (tzw. kurzajki);
  • brodawki płaskie i łojotokowe;
  • kłykciny kończyste;
  • prosaki;
  • włókniaki miękkie;
  • naczyniaki jamiste;
  • mięczaki zakaźne;
  • rogowacenia posłoneczne, czyli inaczej stany przedrakowe skóry;
  • odciski i inne zrogowacenia;przerosty gruczołów łojowych;
  • bliznowce i blizny przerosłe;
  • pęknięte lub rozszerzone naczynia krwionośne, tzw. pajączki.

Skuteczność kriochirurgii w usuwaniu zmian skórnych

Badania nad skutecznością działania niskich temperatur na tkanki skóry są prowadzone od wielu lat. Okazuje się, że metoda ta wykazuje obiecujące wyniki nie tylko w przypadku usuwania drobnych zmian skórnych, ale także w nieco bardziej zaawansowanych przypadkach, np. w sytuacji, gdy skóra jest objęta stanem rakowym lub przedrakowym. 

Jak wskazują specjaliści, w wielu przypadkach krioterapia pozwala na uzyskanie widocznej poprawy stanu skóry już po pierwszej sesji, a czasami po dwóch sesjach leczenia. Sam zabieg jest mało inwazyjny, bezkrwawy i zwykle całkowicie bezbolesny. Warto przy tym zaznaczyć, że na skuteczność kriochirurgii duży wpływ ma doświadczenie specjalisty, który przeprowadza zabieg. Ważne jest również prawidłowe przechowywanie preparatu, tak, by mógł on zachować swoje właściwości i odpowiednią temperaturę, która jest niezbędna do wykonania tego typu procedury.

Bezpieczeństwo kriochirurgii w przypadku dzieci i osób dorosłych

Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem kriochirurgii i leczenia ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu. Jak podkreślają jednak specjaliści z zakresu dermatologii, zabiegi wykorzystujące ciecze kriogeniczne jako źródło zimna są w pełni bezpieczne dla pacjenta. Nowoczesne aparaty posiadają końcówki zabiegowe (tzw. kriosondy) różnej wielkości, co pozwala na zwiększenie precyzji podczas zabiegu i ochronę przed uszkodzeniem zdrowej tkanki otaczającej zmianę. Wszystko to sprawia, że zabiegi kriochirurgii można wykonywać w warunkach ambulatoryjnych nie tylko u osób dorosłych, ale także u dzieci – i to bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego.

Pamiętajmy jednak, że chociaż kriochirurgia jest techniką stosunkowo bezpieczną dla pacjenta, to jest kilka kwestii, o których należy pamiętać przed przystąpieniem do zabiegu. Ważne jest, by upewnić się, że:

  • lekarz posiada doświadczenie w przeprowadzaniu takich procedur;
  • podczas zabiegu zachowane będą wszelkie niezbędne zasady bezpieczeństwa;
  • będziemy mieli możliwość przedyskutowania z lekarzem kwestii potencjalnych skutków ubocznych, które mogą wystąpić po wykonanym zabiegu.
Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo