pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Liszajec zakaźny u dzieci i dorosłych - jakie są objawy i ile trwa leczenie?

liszajec-zakazny.jpg

Liszajec zakaźny to choroba bakteryjna o bardzo zaraźliwym charakterze, która dotyczy powierzchownych zmian skórnych. Schorzenie to występuje przede wszystkim u dzieci i objawia się charakterystycznymi wykwitami w postaci żółto-miodowych strupów na skórze. Chociaż przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny, to nieleczony liszajec zakaźny może doskwierać nawet przez kilka tygodni. Jak można zarazić się liszajcem zakaźnym, jak długo zaraża się innych i jak wygląda leczenie tej choroby?

Liszajec zakaźny – przyczyny

Liszajec zakaźny (łac. impetigo) jest stosunkowo częstą infekcją wywoływaną przez bakterie gronkowca złocistego lub paciorkowca z grupy B. Zdarza się też, że oba szczepy bakterii odpowiadają za rozwój choroby. Patogeny te przedostają się do organizmu człowieka na skutek pęknięcia skóry, które może być spowodowane m.in. zadrapaniem, skaleczeniem, wysypką lub ukąszeniem owada. Jeżeli choroba jest wywołana przez paciorkowce, liszajec jest zaraźliwy przez 1-3 dni, natomiast w przypadku gronkowców, chory może zarażać przez 4-10 dni.

Ze względu na wysoki poziom zakaźności choroba bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Do zakażenia liszajcem zakaźnym może dojść zatem w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą (np. dotykając ran osoby z liszajcem zakaźnym) lub podczas wspólnego korzystania z różnego rodzaju przedmiotów, np. ręczników.

Warto jednak pamiętać, że z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój liszajca zakaźnego mamy do czynienia na co dzień. Nie oznacza to jednak, że musimy zachorować na tę chorobę. Do zakażenia dochodzi wyłącznie wtedy, gdy bakterie zaatakują powierzchnię skóry, w szczególności szyję, twarz, okolicę ust oraz nosa.

Liszajec zakaźny u dzieci

Liszajec zakaźny to choroba, z którą zmagają się głównie dzieci w wieku od 2. do 6. roku życia, czyli te, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola. Dzieci mogą zarazić się od rówieśników, np. bawiąc się wspólnie tymi samymi zabawkami. Objawy liszajca u najmłodszych są na tyle charakterystyczne, że nie sposób pomylić ich z inną chorobą. Najważniejszym objawem choroby jest wysypka na twarzy, w okolicach nosa i ust, czasami również na kończynach i szyi. U niemowląt wysypka może obejmować także okolice pupy, ponieważ ciepło i wilgoć w pieluszce sprzyja rozwojowi bakterii.

Ile trwa leczenie liszajca zakaźnego u dzieci? Jest to uzależnione przede wszystkim od postaci choroby – jeśli liszajec przyjmuje łagodną postać, wysypka występuje na niewielkiej powierzchni skóry, a dziecko nie skarży się na inne dolegliwości, choroba może minąć sama, a stosowanie leków nie jest wówczas konieczne. Warto jednak pamiętać, że wdrożenie antybiotykoterapii może przyspieszyć proces leczenia, a także uchronić przed nawrotami choroby oraz powikłaniami, takimi jak m.in. kłębuszkowe zapalenie nerek.

Liszajec zakaźny u dorosłych

Liszajec zakaźny u dorosłych zdarza się znacznie rzadziej niż u dzieci, jednak należy pamiętać, że narażone są na niego pewne grupy osób, do których należą:

  • osoby uprawiające sporty kontaktowe;
  • osoby z cukrzycą, chorobami nerek lub tarczycy;
  • osoby o osłabionej odporności.

Liszajec zakaźny – objawy

Wśród głównych objawów liszajca zakaźnego, które występują zarówno u dzieci, jak i dorosłych, zalicza się:

  • żółte strupy – zlewające się, zbudowane z kilku warstw i przybierające złoto-miodową barwę;
  • drobne pęcherzyki – o wielkości nieprzekraczającej kilku milimetrów. Z ich wnętrza wydostaje się surowicza zawartość, która tworzy następnie żółte strupy;
  • zaczerwienienie skóry – stanowi odpowiedź organizmu na toczący się stan zapalny;
  • świąd – jest umiarkowanie nasilony i pojawia się stosunkowo rzadko.

Liszajec zakaźny – leczenie

Na wczesnym etapie choroby, gdy liszajec zakaźny występuje na niewielkim obszarze skóry, zalecanym sposobem leczenia liszajca jest stosowanie antybiotyków o działaniu miejscowym, w formie maści. Jeżeli natomiast liszajec zakaźny jest rozległy i ma ciężki przebieg, lekarz zaleca stosowanie antybiotyków doustnych (m.in. amoksycylina i klindamycyna), które wykazują szybsze działanie niż miejscowe antybiotyki, jednak nie zawsze są lepsze w usuwaniu infekcji. Standardowo czas leczenia liszajca zakaźnego trwa od 7 do 10 dni.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo