pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Otwarte i zamknięte zaskórniki - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

zaskorniki-otwarte-izamkniete.jpg

Zaskórniki to niezapalne wykwity skórne w postaci drobnych kropeczek, które występują głównie w okolicy czoła,nosa oraz brody. Zaskórniki stanowią przede wszystkim problem estetyczny, jednak warto pamiętać, że brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i trwałych zmian trądzikowych. Czym różnią się zaskórniki otwarte od zaskórników zamkniętych? Jak pozbyć się zaskórników i odzyskać zdrowy wygląd skóry?

Trądzik zaskórnikowy – jak powstaje?

Przyjęło się uważać, że zmiany skórne typu zaskórnikowego oraz grudkowo-krostkowego są charakterystyczne wyłącznie dla okresu dojrzewania i związanego z nim trądziku młodzieńczego. Jak się jednak okazuje, zaskórniki (łac. comedo) mogą pojawić się niezależnie od typu cery czy też wieku. Chociaż zazwyczaj mamy do czynienia z wykwitami powstającymi w okolicach łojotokowych (zaskórnikami na brodzie, czole i policzkach), to coraz częściej zdarza się, że rozwijają się one w innych partiach ciała. W przypadku dorosłych mogą być to zaskórniki na plecach, klatce piersiowej oraz dekolcie.

Zaskórniki na twarzy to efekt działania dwóch czynników – nadmiernej produkcji sebum oraz nieprawidłowego przebiegu procesu złuszczania naskórka. Konsekwencją tego jest zapchanie ujść mieszków włosowych i powstanie nieestetycznych wykwitów na skórze w formie małych punkcików. U wielu osób skłonność do pojawiania się zaskórników jest uwarunkowana genetycznie, jednak często ma ona związek ze zmianami hormonalnymi (m.in. w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy), przyjmowaniem niektórych grup leków, narażeniem na nadmierny stres czy też kontaktem z zanieczyszczeniami środowiskowymi.

Jak wyglądają zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte?

W dermatologii rozróżnia się dwa rodzaje zaskórników:

  • zaskórniki otwarte – określane również jako wągry. Przyjmują one formę ciemnobrązowych lub czarnych punktów widocznych najczęściej na nosie i brodzie. Ciemny kolor zaskórników wynika z procesu utlenienia masy łojowo-rogowej, która następnie wydostaje się na powierzchnię skóry. Wągry są zaliczane do zaskórników głębokich, które mogą przekształcić się w zmiany zapalne i doprowadzić do powstania krost, grudek czy też ropnych torbieli;
  • zaskórniki zamknięte – niewielkie zmiany o jasnym zabarwieniu przypominające białą kaszkę, które dostrzegalne są po delikatnym naciągnięciu skóry. Powstają w wyniku zamknięcia ujścia gruczołu i nagromadzenia się masy rogowej naskórka.

Jak usunąć zaskórniki?

„Co na zaskórniki?” – takie pytanie jest często zadawane przez osoby, które mają problemy z cerą i nie wiedzą, jak poradzić sobie z wykwitami skórnymi. Niestety, nie istnieje jeden skuteczny sposób na zaskórniki. W większości przypadków zalecana jest terapia skojarzona, która łączy w sobie leczenie miejscowe, odpowiednią pielęgnację skóry oraz zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej. Co ważne, zabiegi są zawsze dobierane indywidualnie, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian zaskórnikowych.

Najpopularniejsze zabiegi na zaskórniki to:

  • mikrodermabrazja – przyrząd do usuwania zaskórników wykorzystywany podczas tego zabiegu posiada specjalną głowicę diamentową, która złuszcza wierzchnią warstwę naskórka i pobudza do produkcji nowe komórki;
  • peeling kawitacyjny – złuszczanie naskórka odbywa się za pomocą urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe;
  • peeling chemiczny – polecany jest głównie peeling z kwasem glikolowym, który skutecznie wnika w głąb mieszków włosowych i usuwa zalegającą masę rogową.

Bez względu na wybrany sposób leczenia, ważne jest, by pozbywać się krostek poprzez wyciskanie zaskórników palcami, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i powstania blizn na skórze.

Domowe sposoby na zaskórniki

W usuwaniu wągrów pomocna jest również domowa pielęgnacja skóry twarzy przy użyciu dermokosmetyków polecanych do cery trądzikowej, takich jak:

  • preparaty oczyszczające o naturalnym pH;
  • maseczki oczyszczające z węglem aktywnym i naturalnymi glinkami;
  • domowe peelingi enzymatyczne i chemiczne (z kwasem azelainowym);
  • kosmetyki o wodno-żelowej formule, które nie zatykają porów.
Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo