pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Pajączki naczyniowe, czyli poszerzone naczynka. Czym są, jak powstają i jak leczyć?

pajaczki-naczyniowe.jpg

Pajączki naczyniowe, czyli drobne, nieco poszerzone naczynka krwionośne występujące najczęściej na twarzy i kończynach dolnych, to problem, z którym zmaga się dziś nawet do 41% kobiet i 15% mężczyzn po 50. roku życia. Zdarza się, że zmiany te stanowią jedynie defekt kosmetyczny, jednak często świadczą one o zaburzeniach krążenia żylnego. Czym dokładnie są pajączki naczyniowe i kto jest narażony na ich występowanie? Jak wygląda proces leczenia poszerzonych naczynek krwionośnych?

Pajączki naczyniowe – czym są i jak powstają?

Pajączki naczyniowe, określane również jako teleangiektazje i wenulektazje, to trwale poszerzone naczynka podskórne, które stanowią jeden z najpowszechniejszych i najczęściej obserwowanych symptomów zaburzeń w układzie żylnym. Brunatnoczerwone lub niebieskosine zmiany o średnicy 0,1-0,4 mm i głębokości na poziomie około 0,4 mm pojawiają się głównie na skórze kończyn dolnych (ud, łydek i okolicy pod kolanami) i nie wywołują żadnych dolegliwości bólowych.

Na pierwszy rzut pajączki naczyniowe przypominają drobną siateczkę w postaci krętych, cienkich linii widocznych na ciele. Co ważne, zmiany mogą przyjmować różne formy, uzależnione od rodzaju poszerzonego naczynka, a mianowicie formę żywoczerwoną (poszerzone są naczynia włosowate) lub sinofioletową (problem dotyczący rozszerzonych żyłek).

Główną przyczyną powstawania poszerzonych naczynek są zaburzenia w krążeniu żylnym, które mogą być spowodowane np. długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej lub stojącej, niską aktywnością fizyczną, paleniem tytoniu, długotrwałą ekspozycją na promieniowanie słoneczne lub nadmiernym spożywaniem alkoholu. Pajączki naczyniowe często spowodowane są predyspozycjami genetycznymi (osłabieniem ściany naczyniowej) lub przebiegiem chorób przewlekłych, np. przewlekłą niewydolnością żylną lub marskością wątroby.

Kto jest narażony na rozwój pajączków naczyniowych?

Wśród czynników predysponującym do powstania pajączków naczyniowych, które mogą powodować nieprzyjemne pieczenie, ból i swędzenie skóry, wymienia się:

  • płeć – przypadłość ta dotyczy w znacznej większości kobiet;
  • wiek – poszerzone naczynka mogą pojawić się u osób w różnym wieku, jednak rozróżnia się dwa szczyty rozwoju tego schorzenia: wiek pomiędzy 18. a 35. rokiem życia i pomiędzy 50. a 60. rokiem życia;
  • styl życia – na pojawienie się pajączków naczyniowych szczególnie narażeni są pracownicy biurowi, kierowcy, a także osoby pracujące w pozycji stojącej, np. sprzedawcy;
  • ciąża – podwyższony poziom progesteronu w organizmie przyszłej mamy wpływa na osłabienie ściany naczyń żylnych.

Pajączki naczyniowe – leczenie

W sytuacji, gdy zauważymy u siebie problem powiększających się pajączków naczyniowych, warto udać się do flebologa, który specjalizuje się w leczeniu chorób żył. Podczas wizyty lekarz wykona badanie USG z wykorzystaniem technik dopplerowskich, które pozwala na zdiagnozowanie przewlekłej niewydolności żylnej. Chcąc powstrzymać proces choroby, lekarz może przeprowadzić zabieg mikroskleroterapii, w trakcie którego zamyka się poszerzone naczynka oraz te, które nie są w stanie odprowadzać krwi ze skóry.

Jeżeli poszerzone naczynka stanowią jednak defekt kosmetyczny, wówczas można skorzystać z zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się:

  • laseroterapię, która pozwala na pozbycie się poszerzonych naczynek na całym ciele (również na twarzy i dekolcie) oraz o dowolnej wielkości;
  • elektrokoagulację, która jest polecana w przypadku teleangiektazji o niewielkich rozmiarach, zwłaszcza w sytuacji, gdy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzania terapii laserowej.

Wszystkie powyższe metody leczenia pajączków naczyniowych są małoinwazyjne, co oznacza, że niosą za sobą niskie ryzyko powikłań, nie wymagają długiej hospitalizacji, nie pozostawiają defektów kosmetycznych na ciele, a czas rekonwalescencji po zabiegu jest bardzo krótki.

Jak zapobiegać powstawaniu poszerzonych naczynek?

Niestety, nie mamy wpływu na nasze predyspozycje genetyczne, jednak wciąż możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju pajączków naczyniowych. By mogło tak się stać, warto stosować się do kilku zasad:

  • regularna aktywność fizyczna, która wspomaga pracę mięśni i pobudza krążenie;
  • unikanie alkoholu i papierosów, które osłabiają ścianki naczyń krwionośnych;
  • stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, która uchroni nas przed nadwagą i otyłością;
  • unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, która może prowadzić do zaburzeń krążenia krwi.
  • noszenie wygodnej odzieży, która umożliwia swobodny przepływ krwi.
Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo