pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - jak je rozpoznać i skutecznie leczyć?

tradzik-niemowlecy-i-noworodkowy.jpg

Trądzik niemowlęcy jest częstym problemem dermatologicznym, z którym zmaga się nawet do 20% dzieci w pierwszych miesiącach ich życia. Na twarzy niemowlęcia pojawiają się wówczas zaskórniki, które mogą przypominać potówki, grudki, czerwone krostki na policzkach, czole czy też brodzie. Ile trwa trądzik niemowlęcy i jak go leczyć? Jaka jest różnica pomiędzy trądzikiem niemowlęcym a skazą białkową?

Przyczyny trądziku u dzieci

Trądzik u dzieci w pierwszych miesiącach życia to problem natury estetycznej, który nie jest groźny i nie powoduje u dziecka dyskomfortu. W nielicznych przypadkach przebieg choroby może być cięższy i może wymagać leczenia. Wyróżnia się dwa typy trądziku:

  • trądzik noworodkowy, który występuje w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka (zazwyczaj w ciągu pierwszych 3-4 tygodni po urodzeniu);
  • trądzik niemowlęcy, który pojawia się u dzieci od 3. do 16. miesiąca życia.

Przyczyny trądziku niemowlęcego nie zostały jednoznacznie określone, ponieważ zmiany skórne mogą pojawiać się w różnych sytuacjach. Uważa się jednak, że kluczową rolę w procesie rozwoju trądziku odgrywają hormony matki (androgeny), które w okresie ciąży przedostają się przez łożysko do płodu, natomiast po porodzie stymulują gruczoły łojowe dziecka do wzmożonej produkcji łoju. Taki proces prowadzi do zatykania się porów, czego konsekwencją są białe krostki i zaskórniki na twarzy niemowlęcia.

Wśród czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się trądziku niemowlęcego, zalicza się także:

  • nadmierne przegrzewanie dziecka;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • niedojrzałość układu hormonalnego dziecka;
  • nieprawidłową pielęgnację skóry dziecka (m.in. stosowanie kosmetyków nieodpowiednich do wieku dziecka);
  • reakcję alergiczną na drożdże Malassezia, które są obecne w skórze dziecka lub substancje drażniące znajdujące się w proszkach do prania, pieluszkach lub ubrankach.

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Trądzik u dzieci może być mylony ze skazą białkową. Należy pamiętać, że obie te przypadłości różnią się przede wszystkim wyglądem zmian – przy alergii wysypka jest drobniejsza i może występować nie tylko na twarzy, ale także w zgięciach łokci i kolan, jak również na brzuszku. Zwykle, w przypadku skazy białkowej skóra jest mocno przesuszona, a policzki dziecka są błyszczące (tzw. lakierowane policzki).

Trądzik niemowlęcy – objawy

Jak wygląda trądzik niemowlęcy? Zmiany te wyglądem przypominają potówki lub trądzik młodzieńczy. Na czole, nosie i policzkach dziecka możemy zaobserwować takie zmiany skórne jak:

  • czerwone grudki;
  • niewielkie krostki w postaci zmian ropnych;
  • zaskórniki zamknięte, widoczne jako małe, białe punkciki,
  • w zaostrzonej fazie trądziku niemowlęcego mogą pojawić się torbiele, które stanowią konsekwencję rozwijającego się stanu zapalnego. Po ich zagojeniu na twarzy dziecka mogą pozostać nieestetyczne blizny.

Ile trwa trądzik niemowlęcy?

W większości przypadków trądzik niemowlęcy mija samoczynnie, bez konieczności wdrażania specjalistycznego leczenia lub dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Zmiany te znikają zazwyczaj w ciągu kilku tygodni od momentu pojawienia się ich na twarzy lub po zaprzestaniu karmienia piersią. Warto jednak pamiętać, że jeśli trądzik niemowlęcy utrzymuje się przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, problem ten należy skonsultować z pediatrą lub dermatologiem.

Trądzik niemowlęcy – jak leczyć?

Leczenie trądziku niemowlęcego polega na łagodzeniu jego objawów, czyli odpowiedniej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka i stosowaniu hipoalergicznych kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt. Czym smarować skórę? Zmiany na twarzy warto smarować maścią cynkową lub maścią z witaminą A, które działają łagodząco i antybakteryjnie. Co ważne, do przemywania twarzy dziecka należy używać miękkich gazików nasączonych przegotowaną wodą. Po takim zabiegu skóra dziecka powinna być dokładnie osuszona.

Pomimo obaw rodziców trądzik niemowlęcy ma z reguły łagodny przebieg i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlęcia i stosowanie hipoalergicznych produktów kosmetycznych sprawia, że jego skóra dziecka oczyszcza się, a wszelkie zmiany w krótkim czasie znikają.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo