pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Wrastający paznokieć - przyczyny i sposoby pozbycia się problemu

wrastajacy-paznokiec.jpg

Wrastający paznokieć to przypadłość, która może spotkać osoby w każdym wieku. Jest to jedna z najczęstszych jednostek chorobowych dotycząca palców stóp, która polega na wrastaniu płytki paznokcia w wał okołopaznokciowy. Wrastający paznokieć powoduje dolegliwości bólowe, rozwój stanu zapalnego, a także tworzenie bolesnych zapalnych nacieków. Jakie są przyczyny wrastającego paznokcia i jak wygląda jego leczenie? Co zaleca się na wrastające paznokcie u dziecka i jak temu zapobiec?

Wrastający paznokieć – przyczyny

O wrastającym paznokciu u nóg lub rąk możemy mówić wtedy, gdy twarda tkanka paznokcia narusza ciągłość bocznego wału paznokcia i drażni skórę. Dla naszej skóry jest to sygnał o konieczności włączenia mechanizmów obronnych w postaci stanu zapalnego - zaczerwienienia skóry, dolegliwości bólowych, zwiększonej wrażliwości na dotyk. Najczęściej do wrastania dochodzi właśnie w przypadku palucha.

Wśród przyczyn wrastających paznokci zalicza się przede wszystkim:

  • nieprawidłowe obcinanie paznokci, tzw. obcinanie na okrągło;
  • noszenie butów z wąskimi czubkami, na wysokich obcasach lub źle dopasowanych do stopy;
  • zaburzenia wzrostu paznokcia, spowodowane m.in. uszkodzeniami mechanicznymi;
  • nieprawidłowy wzrost paznokcia po zabiegu chirurgicznego usunięcia płytki paznokcia (fragmentu lub całości);
  • deformacje stóp związane z nadwagą, nadmierną potliwością stóp lub nagłym przyrostem masy ciała w ciąży;
  • predyspozycje genetyczne.

Wrastający paznokieć u dziecka

Wrastający paznokieć jest często diagnozowanym problemem u dzieci, który spowodowany jest zazwyczaj zbyt głębokim wycinaniem płytki paznokciowej (w szczególności po bokach). Chcąc uchronić dziecko przed przykrymi dolegliwościami związanymi z nieprawidłowym wzrostem paznokcia, warto obcinać ich paznokcie u stóp prosto, bez zaokrąglania po bokach i unikać noszenia ciasnego obuwia.

Co zrobić z wrastającym paznokciem u dziecka? U większości dzieci wystarcza postępowanie zachowawcze, czyli częste moczenie stóp w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie masowanie palca w celu odsunięcia wału paznokciowego od płytki paznokcia. Pomocne może okazać się także miejscowe stosowanie preparatów zmiękczających płytkę paznokciową lub okładów z użyciem środków odkażających.

Wrastający paznokieć – ropa jako jeden z głównych objawów

Początkowe objawy wrastania paznokcia nie są zazwyczaj uciążliwe. Pacjent może odczuwać dyskomfort podczas chodzenia lub ucisku opuszka palca. Następnie dochodzi do stanu zapalnego, pojawienia się silnych dolegliwości bólowych oraz wysięku ropnego. Skóra wokół paznokcia staje się wówczas mocno zaczerwieniona, a palec może być opuchnięty. Warto pamiętać, że, zgodnie z klasyfikacją Heifetza, pojawienie się wydzieliny ropnej informuje o konieczności natychmiastowego podjęcia leczenia wrastającego paznokcia.

Wrastający paznokieć – leczenie

W przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z wrastającym paznokciem należy zgłosić się do lekarza lub podologa, który po dokonaniu wstępnej diagnostyki może zaproponować kilka zabiegów leczniczych. W celu rozwiązania problemu stosuje się:

  • klamry – zakładane są na paznokcie, by móc w ten sposób przywrócić prawidłowy tor wzrostu paznokcia, bez konieczności jego nacinania. Terapia trwa do kilku miesięcy i wymaga regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty;
  • tamponowanie wałów paznokciowych – podolog zakłada pod paznokieć opatrunek nasączony np. jodyną.
  • kostka arkady – wrastający paznokieć umieszczany jest w specjalnej kostce, co pozwala na podniesienie i skorygowanie kształtu paznokcia;
  • zabiegi chirurgii podologicznej, jak np. plastyka wałów paznokciowych, resekcja płytki paznokciowej, elektrokoagulacja;
  • laseroterapia, która polega na ukierunkowanym działaniu lasera CO2.
Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo