Opryszczka to powszechna choroba infekcyjna, którą wywołuje wirus HSV (Herpes simplex virus). Niestety, popularne „zimno” w okolicach warg stanowi problem nie tylko natury estetycznej, ale także może przyczynić się do powstania wielu poważnych komplikacji zdrowotnych. Jak dochodzi do zakażenia wirusem opryszczki? Jak wygląda opryszczka i w jaki sposób powinna być leczona?
Opryszczka to ogólna nazwa dla wszystkich zakażeń opryszczkowych, które wywoływane są przez wirusa HSV z grupy Herpes simplex virus. Rozróżnia się dwa typy wirusa opryszczki:
Opryszczka jest chorobą, u której podłoża stoi zakażenie wirusowe. Wirus HSV, który wywołuje opryszczkę, należy do tej samej grupy wirusów, do której zalicza się np. wirus ospy i półpaśca. Do zakażenia wirusem HSV dochodzi w wyniku kontaktu z osobą chorą lub też osobą zakażoną bezobjawowo (np. podczas korzystania ze wspólnych sztućców).
Wirus HSV może wnikać do naszego organizmu poprzez błony śluzowe lub przez uszkodzoną skórę. Zakażenie przenoszone jest najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym (przez ślinę, rany, powierzchnię w jamie ustnej lub wokół niej), ponieważ wirus znajduje się w jego wydzielinach.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie niemal dwie trzecie populacji w wieku poniżej 50. roku życia jest zakażonych wirusem HSV-1, natomiast 13% osób w wieku 15-49 to nosiciele wirusa HSV-2. Co więcej, na opryszczkę wargową znacznie bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni.
Głównym objawem opryszczki jest swędząca i bolesna wysypka. Opryszczka na ustach pojawia się głównie na skórze oraz błonach śluzowych w okolicach ust i nosa (opryszczka w nosie), a czasami może pojawić się także na dziąsłach lub języku. Przebieg opryszczki można podzielić na pięć etapów, które oceniają stopień zaraźliwości choroby:
Warto pamiętać, że wykwity towarzyszące opryszczce są zaraźliwe na wszystkich etapach, z czego najwyższy stopień zakaźności występuje na etapie 3, co ma związek z otwieraniem się pęcherzyków, z których sączą się płyny. Niestety, opryszczką możemy zarazić się również na etapie gojenia się strupków.
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i dziąseł pojawia się przede wszystkim wśród dzieci do 5. roku życia. U chorego dziecka mogą wystąpić takie objawy jak m.in. gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i pęcherzyki w jamie ustnej, które utrzymują się przez ok. 1-2 tygodnie.
U większości osób wystarczające jest miejscowe leczenie opryszczki, do czego stosuje się specjalne kremy i maści zawierające acyklowir – lek przeciwwirusowy, który odpowiada za unieczynnienie wirusa. Jeżeli opryszczka obejmuje większe partie ciała lub zakażenie dotyczy rogówki, mózgu i opon mózgowych, konieczne jest ogólnoustrojowe stosowanie leków przeciwwirusowych.
Warto pamiętać, że opryszczka jest szczególnie niebezpieczna dla rozwijającego się płodu i noworodków. Zakażenie opryszczką u przyszłej matki może wiązać się z rozwojem wielu wad rozwojowych u dziecka, takich jak m.in. padaczka, zapalenie tęczówki, małogłowie lub jaskra. Niestety, w wyniku opryszczki u ciężarnej może dojść także do obumarcia wewnątrzmacicznego płodu, poronienia czy też przedwczesnego porodu.